AKTUALNOŚCI
Szkolenie żeglarskie w Bobięcinie
Grupa uczniów z V- VIII biorących udział w projekcie „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów” w dniach 2-4 czerwca odbyła praktyczne szkolenie żeglarskie w Bazie Turystycznej w Bobięcinie koło Miastka. Młodzi żeglarze pływali pod okiem instruktorów. Mieli do dyspozycji pięć jachtów typu mariner i jedną omegę. Szkolenie rozpoczęli od przygotowania żaglówki do wyjścia na wodę i ćwiczeń wiązania węzłów. Dalsza nauka odbywała się już na wodzie podczas manewrowania na otwartym akwenie.
Powrót do klasyki baśni
Kontynuując świętowanie Dnia Dziecka, już następnego ranka klasy IV, VI i VII pojechały wraz ze swoimi wychowawczyniami do słupskiego Multikina na adaptację baśni H. Ch. Andersena " Mała syrenka". Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli historię rudowłosej syreny o imieniu Ariel, zafascynowanej światem ludzi i zakochanej w księciu. Wszystkim bardzo podobał się podwodny świat oraz zaprezentowana muzyka. Intrygująca akcja i wzruszające sceny z pewnością nie pozwoliły na nudę. Uczniowie mieli możliwość uruchomienia wyobraźni, przeniesienia się w fascynujący, dziecięcy świat baśni i popływania z syrenami w oceanicznych toniach. Z pewnością była to chwila wytchnienia po trudach kończącego się roku szkolnego.
Dzień Dziecka na kolorowo
Tegoroczny Dzień Dziecka upłynął w naszej szkole pod hasłem " Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" zaczerpniętym z pedagogiki Janusza Korczaka. Na holu stanęły tablice, na których pojawiły się zdjęcia uczniów oraz nauczycieli z wczesnego dzieciństwa.
Pogoda pierwszego czerwca nie dopisała, niebo pokryły ciemne chmury, niemniej jednak mieliśmy dużo powodów do radości. Odwiedziła nas pani wójt Anna Sobczuk - Jodłowska wraz z gminnymi maskotkami. Pani wójt złożyła nam życzenia i obdarowała słodyczami. Lody, popcorn oraz batoniki bardzo nam smakowały. Był czas na wspólne zdjęcia, leżakowanie i taniec, a na koniec starsze klasy obsypały się proszkami holi. Beztroskiej zabawie towarzyszyły piski oraz radosne okrzyki.
Z wizytą w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Lędowie
W ramach projektu „Poszerzamy horyzonty wiedzy – kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Żagle Wiedzy”, uczniowie naszej szkoły, udali się do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Lędowie
Wyśpiewały nagrody na "Gamie 2023"
Troje uczniów reprezentowano naszą szkołę podczas XIX Miejsko-Gminnego Konkursu Solowej Piosenki Dziecięcej GAMA 2023, który odbył się tradycyjnie w Charnowie. W wokalnych zmaganiach brało udział 23 uczestników ze szkoły w Charnowie oraz SP 1, SP 2 i SP 3 w Ustce. Miło nam poinformować, że nasze uczennice Zofia Małkowska i Lena Ziemska zdobyły II miejsca w swojej kategorii wiekowej. Bardzo dobrze zaprezentował się także Filip Znajdek, niestety tym razem nie został nagrodzony. Wszystkich naszych uczestników przygotował pan Janusz Werra. Dziękujemy organizatorom konkursu za ciepłe przyjęcie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Egzaminy ósmoklasisty już za nami...
W dniach 24-26 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminów ósmoklasisty, które obejmowały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Odbyły się one zgodnie z procedurami i bez zakłóceń. W arkuszach egzaminacyjnych z języka polskiego pojawiło się sporo pytań otwartych wymagających umiejętności redagowania tekstów oraz argumentowania. Zadania z matematyki nie należały do najtrudniejszych, na egzaminie z języka angielskiego również większość pytań nie była dla uczniów zaskoczeniem. Nie wszyscy jednak są zadowoleni ze swoich prac. Na wyniki trzeba będzie poczekać do lipca.
Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 r. i będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, jeśli liczba kandydatów przekroczy liczbę miejsc w danej placówce. Z kolei zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty zdający otrzymają 6 lipca 2023 roku.
"Żywa" lekcji historii
Dnia 18 maja 2023r. naszą szkołę odwiedził pan Tomasz Częścik - historyk, archeolog, dziennikarz oraz rekonstruktor historyczny. W ramach realizacji projektu fundacji Lex Humana przeprowadził on „żywą” lekcję historii, której tematem było “ ŻYCIE CODZIENNE POMORZAN WE WCZESNYM ŚREDNIOWIECZU”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VI I VII. Ciekawa prezentacja, barwne opowieści oraz możliwość przymierzenia strojów z epoki czy przyjrzenia się z bliska broni sprawiły, że uczniowie zgodnie przyznali, że było to niezwykle owocne 45 min zajęć.
Serdeczne podziękowania dla prezesa fundacji Lex Humana, pana Kamila Patynowskiego.
Egzaminy ósmoklasistów
W dniach 23 - 25 maja 2023r. ( wtorek, środa, czwartek) w szkole odbędą się egzaminy ósmoklasistów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Dla pozostałych uczniów są to dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.
Program " Trzymaj Formę"
Nasza szkoła realizuje program "Trzymaj Formę", którego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia. Przedsięwzięcie opiera się na wyjątkowej, dwukierunkowej strategii promocji zbilansowanego odżywiania połączonego z regularną aktywnością fizyczną. W piątek, 12 maja cała społeczność szkolna spotkała się na boisku, aby wspólnie wykonać ćwiczenia fizyczne. Słoneczna pogoda, ruch i uśmiech na twarzy naszych uczniów to radosny obrazek z dzisiejszego dnia. Aktywność fizyczna jest podstawą zdrowia. Wzmacnia kości i pobudza mięśnie do działania. Dodatkowo zwiększa pojemność płuc i wydzielanie hormonów. Nie zapominajmy zatem, aby regularnie ćwiczyć.
Na warsztatach mydlarskich w Swołowie
Czwartoklasiści z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach mydlarskich w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Ku zaskoczeniu wszystkich, dawniej mycie odbywało się raz w tygodniu, a popularność zyskało hasło „ Częste mycie skraca życie.” Podczas zajęć uczniowie poznali historię mydlarstwa. Z ciekawością obejrzeli film przedstawiający ręczną produkcję mydła. Okazało się, że myć można się też przy użyciu piasku, mieszaniny popiołu i wody oraz innych naturalnych produktów. W części praktycznej wykonali samodzielnie mydła z dodatkiem lawendy. Po zajęciach uczniowie zaprzyjaźnili się ze stadem owiec mieszkających w Swołowie. Czas spędzony w tej interesującej miejscowości służył nie tylko poszerzaniu wiedzy na temat kultury pomorskiej, ale również integracji klasy.
English in the sea language
W ramach projektu „Poszerzamy horyzonty wiedzy - kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację morską i żeglarską uczniów Szkół Podstawowych w Gminie Miasto Ustka, Gminie Miastko i Gminie Ustka w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie żagle wiedzy” uczniowie naszej szkoły realizowali program zajęć z języka angielskiego, podczas których poszerzali swoje słownictwo w zakresie budowy jachtu, podstawowych komend na morzu oraz słownictwa związanego z ustalaniem kursu i pogodą.
Z kart historii...
27 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na początku uroczystości głos zabrał pan dyrektor Zbigniew Bednarczyk, a po nim wystąpili się ósmoklasiści, przedstawiając krótką lekcję historii i patriotyzmu. Wszyscy uczestnicy w skupieniu i z powagą obejrzeli prezentację ukazującą wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji oraz wysłuchali recytacji znanych i lubianych wierszy. Wymownie i radośnie zabrzmiały pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu Mini Wiolinki oraz Leny Ziemskiej.
" Kto czyta, żyje podwójnie’’
Słowa włoskiego pisarza i filozofa Umberta Eco były mottem dwóch konkursów związanych z Międzynarodowym Dniem Książki, a mianowicie konkursu na „Najciekawsze zdjęcie z książką” i Konkursu pięknego czytania. Oba odbyły się w naszej szkole w ostatnim tygodniu kwietnia i spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Okazało się, że można czytać nawet na huśtawce, robiąc pompki, czy zwisając na drabince.
Po pracy ognisko i wspólna zabawa
Tegoroczna akcja „Sprzątania świata” związana z obchodami Dnia Ziemi przebiegła w naszej szkole bardzo sprawnie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem porządkowali wieś Zaleskie. Wydarzenie zakończyło się ogniskiem. Pieczenie kiełbasek i przede wszystkim wspólna zabawa na wiejskim placu zabaw zintegrowało całą społeczność naszej szkoły. Dużą atrakcją dla dzieci był wóz i strażacy z OSP w Zaleskich. Miło było też nam gościć panią wójt Annę Sobczuk – Jodłowską. Pani wójt przywiozła słońce i prezenty. Bardzo dziękujemy!
Ważna informacja
Informujemy, że - na podstawie Zarządzenia Dyrektora szkoły - 2, 4 i 5 maja 2023r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.
Niektórzy lubią poezję...
Dnia 24.04.2023r. w świetlicy wiejskiej w Zaleskich odbyły się eliminacje środowiskowe XL Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: Zorza Sędzicka oraz Maciej Flisak. Nasi uczniowie świetnie się zaprezentowali, otrzymując nominacje do dalszego etapu konkursu, który odbędzie się w czerwcu w Teatrze " Rondo" w Słupsku.